Onderstaand een overzicht van de reserves en voorzieningen in de komende jaren. We geven de afzonderlijke mutaties van onze reserves en voorzieningen weer over de periode 2027-2030.
In overleg met de toezichthouder is geconstateerd dat de voorschriften vanuit het BBV met betrekking tot de reserves en voorzieningen afval en riolering anders geïnterpreteerd moeten worden. Namelijk dat er voor afval en riolering geen reserves worden gehanteerd, maar uitsluitend met voorzieningen wordt gewerkt. In de jaarrekening 2026 wordt deze wijziging doorgevoerd.
Reserves/voorzieningen | Stand | Toe- | Ont- | Stand | Toe- | Ont- | Stand |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
x € 1.000 | 1-1-2027 | voeging | trekking | 1-1-2028 | voeging | trekking | 1-1-2029 |
Algemene reserves | |||||||
Weerstandsdeel algemene reserve (WAR) | 14.123 | 532 | - | 14.656 | 556 | - | 15.212 |
Vrije algemene reserve (VAR) | 5.917 | 525 | -4.404 | 2.038 | - | - | 2.038 |
Totaal algemene reserves | 20.041 | 1.057 | -4.404 | 16.694 | 556 | - | 17.250 |
Bestemmingsreserves | |||||||
Bufferreserve grondbedrijf | 769 | 1.217 | 1.986 | 124 | - | 2.110 | |
Nog uit te voeren werken (NUW) | 7.500 | 7.500 | -7.500 | 7.500 | 7.500 | -7.500 | 7.500 |
BR Generatiepact | 96 | - | -50 | 46 | - | -46 | - |
BR Onderhoud gemeentelijke gebouwen | 51 | - | - | 51 | - | - | 51 |
BR Onderhoud zwembaden | 20 | - | -10 | 10 | - | -10 | - |
BR Dorpshuis Exloo (vh welzijnsacc.) | 32 | - | - | 32 | - | - | 32 |
BR riolering | 420 | - | - | 420 | - | - | 420 |
BR Afval | 186 | - | - | 186 | - | - | 186 |
BR ATC Borger | 170 | - | - | 170 | - | - | 170 |
BR deelgebiedsvisie "De Monden" | 40 | - | -20 | 20 | - | -20 | - |
BR Noodopvang | 2.760 | - | - | 2.760 | - | - | 2.760 |
BR. Hervormingsagenda jeugdzorg | 750 | -750 | - | - | |||
BR Volkshuisvestingsfonds | 270 | - | -30 | 240 | - | -30 | 210 |
BR wijkrenovatie | 450 | 450 | - | - | 450 | ||
BR Nedersaksenlijn | 350 | 600 | - | 950 | - | - | 950 |
BR betaalbare starterskavels | 280 | - | - | 280 | - | - | 280 |
BR Onderwijshuisvesting | 25 | - | - | 25 | - | - | 25 |
Gekoppelde reserves | 5.785 | - | -355 | 5.430 | - | -344 | 5.086 |
Totaal bestemmingsreserves | 19.954 | 9.317 | -8.715 | 20.556 | 7.624 | -7.951 | 20.230 |
Voorzieningen | |||||||
Voorziening wethouderspensioenen | 3.957 | 154 | -215 | 3.896 | 154 | -215 | 3.835 |
Voorziening afval | 150 | - | - | 150 | - | - | 150 |
Voorziening riolering | 1.569 | 214 | - | 1.783 | 215 | - | 1.998 |
Voorziening verlofsparen | 73 | - | - | 73 | - | - | 73 |
Voorziening overmatig verlof | 867 | 172 | - | 1.039 | 172 | - | 1.211 |
Voorziening IKB-verlof | 75 | - | - | 75 | - | - | 75 |
Voorziening grafonderhoud Aukje Wolf | 12 | - | - | 12 | - | - | 12 |
Voorziening ontwikkeling Poelkampen Ellertshaar | 120 | 10 | - | 130 | 10 | - | 140 |
Totaal voorzieningen | 6.824 | 550 | -215 | 7.159 | 551 | -215 | 7.495 |
Totaal reserves & voorzieningen | 46.819 | 10.924 | -13.334 | 44.409 | 8.731 | -8.166 | 44.974 |
Reserves/voorzieningen | Stand | Toe- | Ont- | Stand | Toe- | Ont- | Stand |
x € 1.000 | 1-1-2029 | voeging | trekking | 1-1-2030 | voeging | trekking | 1-1-2031 |
Algemene reserves | |||||||
Weerstandsdeel algemene reserve (WAR) | 15.212 | 543 | - | 15.755 | 485 | - | 16.239 |
Vrije algemene reserve (VAR) | 2.038 | - | - | 2.038 | - | - | 2.038 |
Totaal algemene reserves | 17.250 | 543 | - | 17.793 | 485 | - | 18.278 |
Bestemmingsreserves | |||||||
Bufferreserve grondbedrijf | 2.110 | 49 | - | 2.159 | 34 | - | 2.193 |
Nog uit te voeren werken (NUW) | 7.500 | 7.500 | -7.500 | 7.500 | 7.500 | -7.500 | 7.500 |
BR Generatiepact | - | - | - | - | - | - | - |
BR Onderhoud gemeentelijke gebouwen | 51 | - | - | 51 | - | - | 51 |
BR Onderhoud zwembaden | - | - | - | - | - | - | - |
BR Dorpshuis Exloo (vh welzijnsacc.) | 32 | - | - | 32 | - | - | 32 |
BR riolering | 420 | - | - | 420 | - | - | 420 |
BR Afval | 186 | - | - | 186 | - | - | 186 |
BR ATC Borger | 170 | - | - | 170 | - | - | 170 |
BR deelgebiedsvisie "De Monden" | - | - | - | - | - | - | - |
BR Noodopvang | 2.760 | - | - | 2.760 | - | - | 2.760 |
BR. Hervormingsagenda jeugdzorg | - | - | - | - | - | - | - |
BR Volkshuisvestingsfonds | 210 | - | -30 | 180 | - | -30 | 150 |
BR wijkrenovatie | 450 | - | - | 450 | - | - | 450 |
BR Nedersaksenlijn | 950 | - | - | 950 | - | - | 950 |
BR betaalbare starterskavels | 280 | - | - | 280 | - | - | 280 |
BR Onderwijshuisvesting | 25 | - | - | 25 | - | - | 25 |
Gekoppelde reserves | 5.086 | - | -343 | 4.743 | - | -343 | 4.400 |
Totaal bestemmingsreserves | 20.230 | 7.549 | -7.873 | 19.906 | 7.534 | -7.873 | 19.567 |
Voorzieningen | |||||||
Voorziening wethouderspensioenen | 3.835 | 154 | -215 | 3.774 | 154 | -215 | 3.713 |
Voorziening afval | 150 | - | - | 150 | - | - | 150 |
Voorziening riolering | 1.998 | 326 | - | 2.324 | 375 | - | 2.699 |
Voorziening verlofsparen | 73 | - | - | 73 | - | - | 73 |
Voorziening overmatig verlof | 1.211 | 172 | - | 1.383 | 172 | - | 1.555 |
Voorziening IKB-verlof | 75 | - | - | 75 | - | - | 75 |
Voorziening grafonderhoud Aukje Wolf | 12 | - | - | 12 | - | - | 12 |
Voorziening ontwikkeling Poelkampen Ellertshaar | 140 | 10 | - | 150 | 10 | - | 160 |
Totaal voorzieningen | 7.495 | 662 | -215 | 7.942 | 711 | -215 | 8.438 |
Totaal reserves & voorzieningen | 44.974 | 8.754 | -8.088 | 45.640 | 8.730 | -8.088 | 46.282 |
MUTATIES IN DE RESERVES INGEDEELD NAAR INCIDENTEEL EN STRUCTUREEL | |||||
|---|---|---|---|---|---|
Naam reserve | Soort | Toevoeging | Onttrekking | Toevoeging | Onttrekking |
2027 | 2027 | 2028 | 2028 | ||
Weerstandsdeel alg. reserve (WAR) | Incidenteel | 532.132 | - | 556.007 | - |
Vrije algemene reserve (VAR) | Incidenteel | 525.000 | -4.404.128 | - | - |
Bufferreserve grondbedrijf | Incidenteel | 1.217.000 | - | 124.000 | - |
Nog uit te voeren werken (NUW) | Incidenteel | 7.500.000 | -7.500.000 | 7.500.000 | -7.500.000 |
BR Generatiepact | Incidenteel | - | -50.000 | - | -45.928 |
BR Onderhoud gemeentelijke gebouwen | Incidenteel | - | - | - | - |
BR Onderhoud zwembaden | Incidenteel | - | -10.000 | - | -10.412 |
BR Dorpshuis Exloo (vh welzijnsaccomm.) | Incidenteel | - | - | - | - |
BR riolering | Incidenteel | - | - | - | - |
BR afval | Incidenteel | - | - | - | - |
BR ATC Borger | Incidenteel | - | - | - | - |
BR deelgebiedvisie "De Monden" | Incidenteel | - | -20.000 | - | -20.000 |
BR noodopvang ontheemden | Incidenteel | - | - | - | - |
BR hervormingsagenda jeugdzorg | Incidenteel | - | -750.000 | - | - |
BR volkshuisvestingsfonds | Incidenteel | - | -30.000 | - | -30.000 |
BR wijkrenovatie | Incidenteel | - | - | - | - |
BR Nedersaksenlijn | Incidenteel | 600.000 | - | - | - |
BR betaalbare starterkavels | Incidenteel | - | - | - | - |
BR Onderwijshuisvesting | Incidenteel | - | - | - | - |
Totaal incidenteel | 10.374.132 | -12.764.128 | 8.180.007 | -7.606.340 | |
Gekoppelde reserves | Structureel | - | -354.762 | - | -344.428 |
Totaal structureel | - | -354.762 | - | -344.428 | |
Totaal mutaties | 10.374.132 | -13.118.891 | 8.180.007 | -7.950.768 | |
MUTATIES IN DE RESERVES INGEDEELD NAAR INCIDENTEEL EN STRUCTUREEL | |||||
Naam reserve | Soort | Toevoeging | Onttrekking | Toevoeging | Onttrekking |
2029 | 2029 | 2030 | 2030 | ||
Weerstandsdeel alg. reserve (WAR) | Incidenteel | 543.280 | - | 484.530 | - |
Vrije algemene reserve (VAR) | Incidenteel | - | - | - | - |
Bufferreserve grondbedrijf | Incidenteel | 49.000 | - | 34.000 | - |
Nog uit te voeren werken (NUW) | Incidenteel | 7.500.000 | -7.500.000 | 7.500.000 | -7.500.000 |
BR Generatiepact | Incidenteel | - | - | - | - |
BR Onderhoud gemeentelijke gebouwen | Incidenteel | - | - | - | - |
BR Onderhoud zwembaden | Incidenteel | - | - | - | - |
BR Dorpshuis Exloo (vh welzijnsaccomm.) | Incidenteel | - | - | - | - |
BR riolering | Incidenteel | - | - | - | - |
BR afval | Incidenteel | - | - | - | - |
BR ATC Borger | Incidenteel | - | - | - | - |
BR deelgebiedvisie "De Monden" | Incidenteel | - | - | - | - |
BR noodopvang ontheemden | Incidenteel | - | - | - | - |
BR hervormingsagenda jeugdzorg | Incidenteel | - | - | - | - |
BR volkshuisvestingsfonds | Incidenteel | - | -30.000 | - | -30.000 |
BR wijkrenovatie | Incidenteel | - | - | - | - |
BR Nedersaksenlijn | Incidenteel | - | - | - | - |
BR betaalbare starterkavels | Incidenteel | - | - | - | - |
BR Onderwijshuisvesting | Incidenteel | - | - | - | - |
Totaal incidenteel | 8.092.280 | -7.530.000 | 8.018.530 | -7.530.000 | |
Gekoppelde reserves | Structureel | - | -343.014 | - | -342.722 |
Totaal structureel | - | -343.014 | - | -342.722 | |
Totaal mutaties | 8.092.280 | -7.873.014 | 8.018.530 | -7.872.722 |
